Magyarország a kezdettől fogva figyelmeztetett: a szankciók nem működnek
Ezt a tényt már a liberális sajtó sem tagadja.
A munkaerő szabad mozgása éppen a piac tisztulását hivatott szolgálni: egy ideális Magyarországon a dolgozni akaró fiatalok elvándorlása a magyar bérek növekedéséhez vezetne.
„Elszállt bérigényük van a frissdiplomásoknak” (vs.hu)
„A realitásoktól elszakadt bért szeretnének a frissdiplomások”
„Nettó 255 ezer forintot szeretnének kapni, holott 160 ezer forint a realitás.” (hvg.hu)
Ezeket a címeket, leadeket sikerült kiizzadnia a magyar sajtó egy részének magából a Deloitte frissdiplomásokról szóló kutatása kapcsán. Azok a súlyos kisebbségi komplexusokkal rendelkező újságírók, akik ezeket a sorokat leírták, minden valószínűség szerint nem beszélnek nyelveket és nincsenek tisztában az európai realitásokkal.
255 ezer forintot szeretnének kapni a magyar frissdiplomások. 255 ezer forint. Jól jegyezzük meg: ez az az összeg, ami 2015-ben kiakasztotta a fél magyar sajtó realitásérzékét. Ez jó 800 eurót ér a valutapiacon.
Az Eurostat 2015 júliusi adatai alapján az Egyesült Királyságban 1378 euró, Németországban 1473 euró a minimálbér. Jobboldali, szabadpiaci kapitalista és baloldali nézőpontból is könnyű belátni, hogy egy olyan országban, ahol évről évre fiatalok ezrei döntenek úgy, hogy Magyarországtól nyugatra kezdik el életüket, ez az összeg valóban érdekes. Eközben a jobb napokat is látott HVG szerzője szerint „160 ezer forint a realitás”.
Semmi sem mulattat jobban, mint amikor egy magát szabadpiaci alapokon meghatározó lap szerzője akarva-akaratlanul összetéveszti a piac elvei melletti kiállást a magyar fiatalok reflexszerű hülyézésével.
Magyarország 2004 óta az Európai Unió tagja, a személyek szabad mozgása, a szabad munkavállalás az Unió egyik legfontosabb alapelve. Az unió munkapiaca nem tiszta, definíciószerűen nem is lehet az: a bérek alakulását a munkaerő-keresleten és kínálaton kívül számos tényező befolyásolja. A munkaerő szabad mozgása azonban éppen a piac tisztulását hivatott szolgálni: egy ideális Magyarországon a dolgozni akaró fiatalok elvándorlása a magyar bérek növekedéséhez vezetne. De a VS szerzője a probléma ütőerén tartja a kezét: szerinte elszállt a frissdiplomások bérigénye.
A magyar kormány eközben mindent elkövetett annak érdekében, hogy a valóban kompetens, diplomás magyar fiatalok helyzete még kilátástalanabbá váljon: a diplomamentő program keretében éppen olyan fiatalok százait árasztja a munkaerőpiacra, akik önerőből egyetemi éveik alatt nem tudtak elsajátítani középszinten egy idegen nyelvet.
Hallották a jó hírt? A programban résztvevők 90%-a, 1200 ember gyorsított eljárásban már megszerezte a nyelvvizsgáját. A HVG szerzője már írhatja is, hogy 160 ezer forintot szeretnének kapni a magyar frissdiplomások, holott a közmunka a realitás.
A stratégiai megállapodások, az új munka törvénykönyve és a közmunkaprogram országa kiváló garanciákat nyújt a nagyvállalatoknak az európai sztenderdnél tartósan és aránytalanul alacsonyabb bérekre. Aggodalomra persze semmi ok, a Gyere haza fiatal program keretében már legalább 4 magyar fiatalt alkalmaznak hazai kis- és középvállalkozások. A VS.hu szerzője elégedetten dőlhet hátra.
Jó hír azonban, hogy úgy látszik, frissdiplomás fiatalként magunk is tehetünk a magasabb magyar bérekért. Ehhez nem kell mást tennünk, csak ellátogatni egy szimpatikusabb fapados légitársaság honlapjára, kiválasztani egy nekünk tetsző nyugat-európai várost, majd a „Return Date” rubrikában ráklikkelni a „One Way” gombra.
És akkor a HVG és a VS majd megírja, hogy Budapesten 255 ezer nettót követelnének a tehetséges magyar fiatalok. Nagy kár, hogy már 1500 eurót keresnek Koppenhágában, Utrechtben vagy Londonban.
*
A VS időközben megváltoztatta a cikk címét. Az eredeti cím a Facebookon látható.